Toggle
Kategorie
Jak przygotować ryż do sushi?

Jak przygotować ryż do sushi?

Do przygotowania sushi potrzebny jest specjalny gatunek krótkoziarnistego, klejącego ryżu i to on jest podstawą tego dania.

Składniki:
1 szk. ryżu do sushi
1 i 1/5 szk. wody
3-4 łyżki przyprawionego octu ryżowego sushi su lub
3-4 łyżki octu ryżowego + 1,5 łyżki cukru + szczypta soli morskiej
 

Opis przygotowania:

1. Przed ugotowaniem  ryż należy dokładnie, kilka razy wypłukać aby pozbyć się skrobi. W trakcie płukania ziarenka pocieramy o siebie ale należy to robić powoli i delikatnie aby ich nie uszkodzić. Wodę zmienia się 5 a nawet 6 razy do momentu, aż przy ostatnim płukaniu będzie już przezroczysta.

2. Następnie ryż odsączam na sitku, przekładam do garnka i wlewam wodę w proporcji na 1 szklankę ryżu 1 i 1/5 szklanki wody, jakość wody też ma znaczenie, można użyć wody butelkowanej. Ryż zalany wodą zostawiam na 15 minut do pół godziny.

3. Po tym czasie ryż gotuję na małym ogniu, pod przykryciem przez ok 10 minut, po tym czasie zestawiam go z ognia i zostawiam na kolejne 10-15 minut aby woda wchłonęła się całkowicie, przez cały czas ryżu nie odkrywam.

4. Następnie ryż przekładam do miski i doprawiam go gotowym przyprawionym octem ryżowym lub octem podgrzanym ale nie zagotowanym z cukrem i solą. Ocet wlewam na drewnianą łopatę aby dobrze go rozprowadzić.

5. Łopatkę lub łyżkę trzeba wybrać jak najwęższą i nią starannie wymieszać ryż ale tak jakby go delikatnie przecinając i rozbijając większe grudki .

6. Dodatkowo ryż wachuję aby go wystudzić , ja robię to bambusową podkładką. Teraz  ryż przykrywam bawełnianą lub lnianą ścierką i odstawiam do całkowitego wystudzenia.
Kiedy ryż stygnie przygotowuję pozostałe składniki do sushi.

czas przygotowania:  do 60 minut


« powrót do Jak przygotować?