Toggle
Kategorie
Jak przygotować słoiki do przetworów?

Jak przygotować słoiki do przetworów?

  Sezon na przetwory zaczynam od przygotowania słoików. Od nich w znacznej mierze zależy to czy zrobione przetwory przetrwają kilka miesięcy i po otwarciu będą nadal smaczne.

Opis przygotowania: 

1. Najpierw sprawdzam czy słoiki nie są nigdzie wyszczerbione ani pęknięte.

2. Kolejny krok to sprawdzenie zamknięć – w słoikach z gumkami trzeba sprawdzić czy nie są one popękane lub zbyt rozciągnięte.  W słoikach typu „twist” sprawdzam zakrętki – nie mogą być zardzewiałe ani powyginanie a dzieje się tak kiedy otwieramy oporny słoik podważając zakrętkę nożem.

3. Wybrane słoiki i nakrętki myję w gorącej wodzie z płynem do naczyń lub w zmywarce.  Upewniam się też, że słoiki nie „przeszły” zapachami poprzednich przetworów jeśli tak jest i nie da się pozbyć zapachu to te słoiki trzeba wykorzystać do tego samego rodzaju przetworów .  Silny zapach pozostawiają np. ogórki kiszone.

4. Ostatni etap to wyparzanie – można to zrobić w garnku. Słoiki trzeba zalać wodą, doprowadzić do wrzenia i gotować  je przez kilka minut. Potem najlepiej zostawić je w tej wodzie do całkowitego wystudzenia a następnie wytrzeć do sucha.

5. Słoiki można także wyparzyć w piekarniku: umyte ustawiam na kratce piekarnika i nagrzewam go do 110 st. C. i pozostawiam w tej temperaturze na 20-30 minut.

Niezależnie który sposób wybierzecie słoiki należy odpowiednio przygotować przez napełnieniem ich przetworami.    

« powrót do Jak przygotować?