Toggle
Domowa biała kiełbasa

Domowa biała kiełbasa

Domowa biała kiełbasa jest znakomita w smaku, a robienie jej w domu to dla mnie prawdziwa przyjemność, tym bardziej, że robimy ją rodzinnie i każdy ma swoje zadanie. Wbrew pozorom przygotowanie białej kiełbasy nie jest trudne ani zbyt czasochłonne a czas, który poświęcicie będzie wynagrodzony wspaniałym smakiem.No i wiemy co jemy J   

Składniki

  • Karkówka wieprzowa 2 kg
  • Łopatka wieprzowa 1,5 kg
  • Podgardle wieprzowe 0,5 kg ewentualnie bardzo tłusty boczek
  • Sól 72 g (2 g na każdy kilogram)
  • Pieprz 10 g (2,5 g na każdy kilogram mięsa)
  • Majeranek 10g (2,5 g na każdy kilogram mięsa)
  • Czosnek 10 szt dosyć dużych ząbków
  • 400 ml bardzo zimnej wody
  • Naturalne jelita ok. 5 m

Przygotowanie

Łatwe Nieco droższe powyżej 60 min

1.Mięso kroję na mniejsze kawałki, do jednej miski wkładam kawałki chudej karkówki i łopatki, a do drugiej miski tłuste kawałki karkówki i podgardle lub boczek. Jeśli zamiast podgardla użyjecie boczku kiełbasa będzie bardziej krucha, mnie bardziej odpowiada z dodatkiem podgardla.

2. Pokrojone na kawałki mięsa (ale nadal pozostawione w osobnych miskach) doprawiam solą, pieprzem, majerankiem i czosnkiem przeciśniętym przez praskę, zostawiam mięso na ok. 2 godziny. Najpierw możecie zmniejszyć nieco ilość pieprzu i majeranku (do 2 g na kilogram mięsa) i ewentualnie dosmaczyć wiekszą ilością przypraw po zmieleniu mięsa. Moja kiełbasa jest dosyć wyrazista w smaku :)

3. Jelita płuczę kilka razy w chłodnej wodzie aby usunąć z nich sól, po dokładnym wypłukaniu zostawiam je w misce z chłodną wodą.

4. Po ok. 2 godzinach mięso chudsze mielę maszynką z sitkiem o większym oczku 8 mm lub 10 mm, a tłuściejsze kawałki z mniejszym sitkiem o oczku 3 mm  lub 4 mm. Mięso mielę już do jednej dużej miski.

5. Do zmielonego mięsa wlewam po trochu zimną wodę i wyrabiam masę do momentu, aż chude i tłuste mięsa się połączą a masa będzie kleista, trwa to kilkanaście minut.

6. Do zrobienia kiełbasy używam specjalnej nadziewarki ale wiele maszynek do mielenia mięsa ma specjalne końcówki do nadziewania kiełbasy. Mięso nakładam do nadziewarki a na końcówkę (rurkę) urządzenia nakładam jelito i delikatnie przesuwam tak aby całe było „nawleczone” na końcówkę (rurkę) nadziewarki. Stronę jelita, która jest wciągana na końcówkę (rurkę) nadziewarki na końcu zawiązuję na mocny supeł, to będzie początek pierwszej kiełbaski. W trakcie robienia kiełbasy jelita cały czas trzymam w misce z wodą.

7. Teraz zaczynam kręcić korbką - mięso przesuwa się w stronę końcówki (rurki) do nadziewania. Staram się kręcić dosyć równomiernie (niezbyt szybko i niezbyt wolno ;)) aby w kiełbasce nie było zbędnego powietrza. Mięso nie może być zbyt też mocno „upchane” aby jelito nie pękło.

8. Kiedy mięso jest już w jelicie a długość kiełbaski odpowiednia (długość wedle uznania - można robić krótsze ok. 10 cm ale i długie nawet na kilkanaście cm) to okręcam kiełbaskę kilka razy wokół własnej osi aby ją uformować i zakończyć. Robię kolejną kiełbaskę, którą również skręcam ale w przeciwną stronę niż poprzednią. Można też już wcześniej podzielić jelito na kawałki i robić pojedyncze kiełbaski.

9. Gotowe kiełbaski można sparzyć przez ok. 20-25 minut w wodzie o temperaturze 70 st C, upiec albo surowe zamrozić. Przed mrożeniem dobrze jest kiełbasę osuszyć – ja kładę ją po prostu na ściereczce i delikatnie wycieram ręcznikiem papierowym. 

10. Jeśli zostaną wam jelita to włóżcie je do słoiczka i przesypcie dużą ilością soli, szczelnie zamknijcie i przechowujcie w lodówce, powinny wytrzymać nawet 3 miesiące.

Wybaczcie jakość zdjęć ale kiełbasę robilismy wieczorem i pstryknęłam kilka zdjęć telefonem :)  

Dodaj do książki kucharskiej

Komentarze (0)

Bądź pierwszą osobą, która podzieli się z nami swoją opinią.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, aby skomentować przepis.