Toggle
"Kuchnia Polska według Karola Okrasy" – premiera książki i warsztaty kulinarne

"Kuchnia Polska według Karola Okrasy" – premiera książki i warsztaty kulinarne

Premiera książki „Kuchnia Polska według Karola Okrasy” była pretekstem do spotkania blogerów i dziennikarzy w warszawskim studio Cook Up i wspólnego gotowania pod okiem….. Karola Okrasy oczywiście:)

 

Na warsztatach zorganizowanych przez Lidl Polska mieliśmy okazję nie tylko posłuchać skąd pomysł na taką tematykę nowej kulinarnej pozycji Lidla, gotować z przepisów, które znajdują się w książce ale również poznać kilka trików Karola. Tym razem na warsztacie było domowe wędzenie przeróżnych produktów m.in. mięsa wołowego, drobiu i ryb, było też o wędzeniu śmietany i masła! To zaskakujące jak prosta sztuczka kulinarna może zmienić smak potrawy. 

 

Podzieleni na kilka grup przygotowaliśmy przesmaczne dania, na które przepisy są oczywiście w książce. Ja i Agata autorka bloga Kulinarne Przygody Gatity (zapraszam na jej bloga bo dziewczyna ma dryg do gotowania) przygotowałyśmy placki z gotowanych ziemniaków z dodatkiem suszonych grzybów, pomyślałyśmy, że warto ten przepis urozmaicić o dodatek zeszklonej cebuli i majeranku, a nasz pomysł spotkał się z aprobatą Karola. I to właśnie w nim lubię – nie tylko sam łamie przepisy ale pozwala na małe „wariacje” i własne poszukiwania smaku, a że mój i Agaty często są podobne i co ważne okazują się trafione :) to placki wyszły pyszne! Inne grupy przygotowały placki z podstawowego przepisu (str. 66) a także z dodatkiem suszonych pomidorów też baaardzo smakowite. Poza tym było kilka rodzajów tatara – z jelenia (boski! str. 148), śledzia, sandacza, łososia i wołowy w omlecie sojowym (str. 150), każdy podany w  inny sposób i z doskonałymi dodatkami. Była też bardzo aromatyczna zupa z podgrzybków na zakwasie z pieczonym dorszem (str. 216), pierś kaczki czy znakomita polędwica wołowa opalana sianem serwowana z pesto paprykowym (str. 166). Wszystkie dania wyszły doskonałe a smak polskiej kuchni został w nich cudownie uchwycony, co tylko potwierdza, że ta książka to obowiązkowa pozycja w każdej biblioteczce kulinarnej. 

     

Książka to zbiór przepisów tradycyjnych z nutą nowoczesności, podzielonych tematycznie według produktów, znajdziecie tu rozdziały zatytułowane kapusta, burak, ziemniak, nowalijki, kasze i zboża, ptactwo, mięso, sery i mleko, leśne skarby, ryby i święta. Do współpracy przy jej tworzeniu, poza gospodarzem Karolem Okrasą, Lidl zaprosił również Dorotę Wellman, Maję Sobczak, Grzegorza Russaka, Gieno Mientkiewicza i Grażynę Wyrwas, którzy wspólnie odkrywali bogactwo polskich produktów a na pięknych ilustracjach zobrazował to Andrzej Pągowski. Książka jest też  pełna przepięknych zdjęć nie tylko potraw, ale i miejsc i ludzi, którzy ją tworzyli, naprawdę patrzy się na nie z przyjemnością. Kuchnia Polska według Karola Okrasy ma też mały znaczek „Słona” …..spodziewam się, że będzie też edycja słodkich smaków :)

  

Bardzo dziękuję Lidl Polska za zaproszenie i możliwość gotowania w znakomitym towarzystwie i świetnej atmosferze. Te warsztaty były nie tylko pyszne ale i bardzo inspirujące, kilka pomysłów z pewnością wykorzystam przygotowując świąteczne potrawy.

Nowa książka Lidla będzie dostępna w sklepach Lidla do 30 listopada, za zakupy o wartości 50 zł będą rozdawane znaczki, które potem będzie można wymienić na książkę, zapewniam, że warto ją mieć!

 

 

Dodaj do książki kucharskiej

Komentarze (0)

Bądź pierwszą osobą, która podzieli się z nami swoją opinią.

Dodaj swój komentarz

Zaloguj się, aby skomentować przepis.